In 1988,
Anthony Thornton walked backward
around Minneapolis, Minnesota,
for 24.46 hours. If his average speed
was 3.9 miles per hour, about how
many miles did he cover walking
backward?

Respuesta :

Answer: 95.4 miles

Step-by-step explanation:

Time taken for walk is 24.46 hours. Average speed for walk= 3.9 miles per hour

Recall that Distance = (Average Speed x Time taken)

So Distance = 3.9 miles per hour x 24.49 hours = 95.4 miles

Thus, Anthony covered 95.4 miles walking

backward from Minneapolis Minnesota

Answer:

95.394 miles.

Step-by-step explanation:

Given:

Speed of movement, V = 3.9 mph

Time taken, t = 24.46 hours

Speed, V = Distance, D/time, t

Distance, D = 3.9 × 24.46

= 95.394 miles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS