Respuesta :
Answer:
[tex]R(t)=750\cdot 1.04^t[/tex]
Step-by-step explanation:
Function Modeling
We need to find a function that models the total cost R(t) of Ebuka's rent if he pays it t weeks late.
We know that the normal rate for the rent is $750. Each week she will be charged by an additional 4%. Let's suppose she is 1 week late. The rent will be
[tex]750+4\%\cdot 750=750+4/100\cdot 750=750+30=780[/tex]
Assuming the percent interest is computed on the previous value, if Ebuka is 2 weeks late, the payment should be
[tex]810+4/100\cdot 810=842.4[/tex]
Since the new value is computed from the previous value, it's an exponential grow, and the rate of change is
[tex]1+4/100=1.04[/tex]
Each week t Ebuka is late, the total payment is
[tex]\boxed{R(t)=750\cdot 1.04^t}[/tex]