Extension Questions:
17. An oxide of nitrogen is found to contain 69.6% oxygen and has a molar mass of 92.0 g/mole.
a. What is the % nitrogen in this compound?
b. Find the empirical formula and molecular formula for this compound.

Respuesta :

Answer:

a. 30.4%

bi. NO2

bii. N2O4

Explanation:

From the question given, we obtained the following:

% of oxygen = 69.6%

An oxide of nitrogen contains nitrogen and oxygen.

% of nitrogen = 100 — 69.6 = 30.4%

Please attachment on how to get the empirical and molecular formula.

Ver imagen Eduard22sly
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico