Explanation:
Given Data:
mass of dog = 12 Kg
dog's center of mass = 0.20m
length of dog = 0.50m
height of dog's jump = ?
Solution:
Work done of gravitational force = Gain in Potential energy
2.1 × mgΔh = mg (h - 0.1)
2.1 × (0.3 - 0.1) = (h - 0.1)
h = 0.52 m