You have 1169.6 g of a bleach solution. The percent by mass of the solute sodium hypochlorite, NaOCl, is 3.62%. How many grams of solvent are in the solution?

Respuesta :

Answer:

Mass of solvent is 1127.3 g

Explanation:

NaOCl → 3.62%

This percent means, that in 100 g of bleach solution, there are 3.62 g of NaOCl. So let's make a rule of three:

100 g of bleach solution have 3.62 g

1169.6 g of bleach solution may have (1169.6  . 3.62) /100 = 42.3 g

42.3 g is the mass of NaOCl in the solution

Mass of solution = Mass of solvent + Mass of solute

1169.6 g = Mass of solvent + 42.3 g

1169.6 g - 42.3 g = Mass of solvent → 1127.3 g

Answer:

The mass of solvent is 1127.26 grams

Explanation:

Step 1: Data given

Mass of the solution = 1169.6 grams

mass % of NaOCL = 3.62 %

Step 2: Calculate mass of solute

Percent by mass of NaOCl = (mass NaOCl / mass of bleach solution) *100%

3.62 = (mass of NaOCl / 1169.6 grams )* 100%

0.0362 = mass of NaOCl / 1169.6 grams

Mass of NaOCl = 0.0362 * 1169.6 grams

Mass of NaOCl = 42.34 grams

Step 3: Calculate mass of solvent

1169.6 grams - 42.34 grams = 1127.26 grams

This should be 96.38 %

(1127.26/1169.6) * 100 % = 96.38 %

The mass of solvent is 1127.26 grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico