Answer:
Explanation:
1.
Direct labour hours work during the period:
Product S=72,400 units×1 hour=72,400 hours
Product W=18,100 units × 3 hours=54,300 hours
Total labour hours=126,700 hour
Predetermined overhead rate=$958,396/126,700 =7.56 per hour
2.
Unit product cost of S = Direct Material cost + Direct labour cost + Overhead = 12+16+7.56*1 = $35.56
Unit product cost of W = Direct Material cost + Direct labour cost + Overhead = 34+13+7.56*3 = $69.68