Answer:
Explanation:
Given that
F=ax^3/2. a is a constant
The force does a work of
W=2.01KJ from x=0 to x=15.2m
We need to find a
Work is give as,
W=∫F.ds
But this is in x direction only then,
W=∫Fdx. from x=0 to x=15.2m
W=∫ax^3/2dx from x=0 to x=15.2m
W=ax^(3/2+1)/(3/2+1).
W=ax^(5/2)/5/2
W=ax^(2/5)/2.5 from x=0 to x=15.2m
Cross multiply
2.5W=ax^2.5. from x=0 to x=15.2m
2.5W= a (15.2^2.5-0)
W=2.01KJ=2010J
2.5×2010=a×900.76
Therefore,
a=5.56