Answer:
Ending inventory= $3,650
Explanation:
It is given that manufacturing overhead is 125% of direct labour cost.
Manufacturing overhead= 1.25* 63,400= $79,250
Ending work in process inventory= Manufacturing Overhead+ opening process inventory + Direct materials inputted+ Direct labour - Jobs costing
Ending work inventory= 79,250+ 32,100+ 54,500+ 63,400- 225,600
Ending inventory= $3,650