Answer:
a)a= 33486.15m/s² b) F= 1387692.307N c) Force is 3450.17 times more than weight of box
Explanation:
First we need to calculate force exerted on box during collision in order to determine acceleration.
b)
FΔt = mv
By rearranging it, we get
F = mv/Δt = (41*220)/0.0065 = 1387692.307N
a)
Now, using 2nd law of motion, we have
F=ma
a= F/m = 1387692.307/41 = 33486.15m/s²
c)
no. of times force is compared to weight of box = F/W = F/mg
= 1387692.307/(41*9.81) = 3450.17
Force is 3450.17 times more than weight of box