Respuesta :
Answer:
The annual fixed expenses associated with the textbook is $301,000.
Explanation:
Selling Price = $27
Variable Cost = $20 per unit
Contribution margin = $27 - $20 = $7 per unit
Break-even = 43,000 units
Fixed Cost = ?
Use Break-even formula to calculate fixed cost
Break-even = Fixed cost / Contribution per unit
43,000 = Fixed cost / $7
Fixed Cost = 43,000 x $7
Fixed Cost = $301,000
Answer:
fixed cost = $301,000
Explanation:
Break even =fixed cost / contribution per unit
contribution= selling price - variable cost
contribution = 27 - 20 = $7
fixed costs = break even * contribution
= 43000*7 =301,000