Calculate how large a mass would be necessary to obtain a mechanical noise limit of [Equation] = 1 nG, 1 µG, and 1 mG if the mechanical resonance frequency is [Equation] = 100 Hz. If the mass is to be made of cube of `silicon, what would its physical dimensions be?

Respuesta :

Answer:

Mechanical resonance frequency is the frequency of a system to react sharply when the frequency of oscillation is equal to its resonant frequency (natural frequency).

The physical dimension of the silicon is 10kg

Explanation:

Using the formular, Force, F = 1/2π√k/m

At resonance, spring constant, k = mw² ( where w = 2πf), when spring constant, k = centripetal force ( F = mw²r).

Hence, F = 1/2π√mw²/m = f ( f = frequency)

∴ f = F = mg, taking g = 9.8 m/s²

100 Hz = 9.8 m/s² X m

m = 100/9.8 = 10.2kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico