Answer:
-0.234 N
Explanation:
Electrostatic force is:
[tex]F=\frac{kq_1q_2}{r^2}[/tex]
[tex]k=9\times10^9Nm^2/C^2[/tex]
[tex]q_1=29.5\mu C\\q_2=-44.4 \mu C\\r_x^2=(r_{2x}-r_{1x})^2\\=(10.5-3.4)^2=50.41m^2[/tex]
Substitute the values:
[tex]F_x=\frac{9\times 10^9\times 29.5\times10^{-6}\times -44.4\times10^{-6}}{50.41}=-0.234N[/tex]
Negative sign indicates that the force is attractive in nature which is also true as the charges are opposite in nature.