Answer:
1. 0.125mole of silver is required
2. 55mL of NaCl will be required
Explanation:
1. Molarity = 0.5M
Volume = 0.250 L
Mole =?
Molarity = mole /Volume
Mole = Molarity x Volume
Mole = 0.5 x 0.250
Mole = 0.125mole
Therefore, 0.125mole of silver is required
2. Molarity = 0.01M
Mole = 0.55mole
Volume =?
Molarity = mole /Volume
Volume = mole /Molarity
Volume = 0.55/0.01
Volume = 55mL
Therefore, 55mL of NaCl will be required