Answer:
Percentage of public school teachers who earn less than $32,547 = 2.3%
Step-by-step explanation:
We are given that the mean salary of public school teachers in the United States in 2012 was $50,547 with a standard deviation of $9,000. Also, salaries are normally distributed.
Let X = Salary of public school teachers
So, X ~ N([tex]\mu = 50,547 , \sigma^{2} = 9000^{2}[/tex])
The standard normal z score distribution is given by;
Z = [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] ~ N(0,1)
So, percentage of public school teachers who earn less than $32,547 is given by = P(X < $32,547)
P(X < 32,547) = P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] < [tex]\frac{32,547-50,547}{9000}[/tex] ) = P(Z < -2) = 1 - P(Z <= 2)
= 1 - 0.97725 = 0.02275 or 2.3%
Therefore, percentage of public school teachers who earn less than $32,547 is 2.3% .