Respuesta :

Answer:3/8

Step-by-step explanation:

Total number of women with ages from 15 to 54years (15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54)= 40

Total number of women with age 40 years and above = 15

Probability of picking a mother of age greater than 40 = 15/40 which is equal to 3/8.

Age Number of Multiple Births

15–19 100

20–24 467

25–29 1620

30–34 2262

35–39 1545

40–44 328

45–54 105

---------------------------

Total. 6427

-----------------------------

Answer:

Probability of selecting a mother who is at least 40 years old is 0.067.

That means there are 6.7% of the the total mothers who are at least 40 years old.

Step-by-step explanation:

The question is looking for probability of a mother at least 40 years.

It means 40 years and above.

From the table, the number of mothers who fall into this category = 328 +105 = 433

So, the probability would be = 433/6427 = 0.067

Therefore, converting to percentage, we have 6.7%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico