Last year Coral Gables Inc. had sales of $325,000 and a net income of $19,000, and its year-end assets were $250,000. The firm's total debt ratio was 60.0%. Based on the DuPont equation, what was the ROE

Respuesta :

Answer:

19%

Explanation:

Given: Sales: $325000

           Net Income: $19000

           Total asset: $250000.

            Total debt ratio= 60%

Remember; Dupoint equation´s ROE= [tex]Profit\ margin\times total\ asset\ turnover\times equity\ multiplier[/tex]

Now let´s find out total liability.

We know, Total liability= [tex]Dabt\ ratio\times total\ asset[/tex]

⇒  Total liability=  [tex]0.60\times 250000[/tex]

Total liability= $150000.

Now, finding return on asset.

We know, return on asset= [tex]\frac{Net\ income}{Total\ asset}[/tex]

⇒  return on asset= [tex]\frac{19000}{250000}[/tex]

return on asset (ROA)= 0.076

Next finding equity multilier.

Shareholder´s equity= [tex]Total\ asset - Total\ liability[/tex]

⇒ Shareholder´s equity= [tex]250000-150000= \$ 100000[/tex]

∴  Shareholder´s equity= $100000.

Equity multipier= [tex]\frac{Total\ asset}{Sharesholder\ equity}[/tex]

⇒ Equity multipier=  [tex]\frac{250000}{100000}[/tex]

∴ Equity multipier=  2.5

Finally, based on the DuPont equation. Finding return on equity (ROE).

ROE= [tex]ROA\times Equity\ multiplier[/tex]

⇒ ROE= [tex]0.076\times 2.5\times 100[/tex]

∴  ROE= [tex]19\%[/tex]

Return on equity ratio is calculated to know how much profit a company can make out of investor´s money. Dupoint analysis is the method to analyze company´s ability to increase it´s ROE.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico