Given Information:
The average discharge per cup = μ = 200 ml
standard deviation = σ = 15 ml
Step-by-step explanation:
(a) the probability that the cups contains more than 224 milliliters.
z = (x - μ)/σ
z = (224 - 200)/15
z = 1.6
P(z > 1.6) = 1 - P(z < 1.6)
P(z > 1.6) = 1 - 0.9452 (from the z-table)
P(z > 1.6) = 0.0548
P(X > 224) = 0.0548
(b) the probability that a cup between 191 and 209 milliliters.
z = (x - μ)/σ
z = (191 - 200)/15
z = -0.6
z = (209 - 200)/15
z = 0.6
P( -0.6 < X < 0.6) = P( -0.6 < z < 0.6)
P( -0.6 < X < 0.6) = P( z < 0.6 ) - P( z < -0.6 )
P( -0.6 < X < 0.6) = 0.7257 - 0.2743 (from the z-table)
P( -0.6 < X < 0.6) = 0.4514
P(191 < X < 209) = 0.4514
(c) number of cups that will probably overflow if 230-milliliter cups are used for the next 1000 drinks.
z = (x - μ)/σ
z = (230 - 200)/15
z = 2
P(z > 2) = 1 - P(z < 2)
P(z > 2) = 1 - 0.9772
P(z > 2) = 0.0228
For 1000 drinks
Number of cups overflow = 0.0228*1000 = 22.8 or 23 cups
(d) the amount of drink in the 25th percentile of the cups.
P(X < x) = 0.25 (25th percentile)
P(X < (x - μ)/σ) = 0.25
P(X < -0.68) = 0.25
(x - μ)/σ = -0.68
x - μ = -0.68σ
x = -0.68σ + μ
put σ = 15 and μ = 200
x = -0.68(15) + 200
x = -10.2 + 200
x = 189.8