Answer:
D. $44,580
Explanation:
Here we want to find the yearly value of the compensation package.
To order to do so, we have to add the various terms. We have:
[tex]t_1=\$42,000[/tex] salary per year
Then we have the total cost of a $180-per- month health insurance plan; since there are 12 months in a year, it is
[tex]t_2=12\cdot \$180 =\$2160[/tex] per year
Then we have the total cost of a $35-per-month life insurance, so the yearly cost is
[tex]t_3=12\cdot \$35 =\$420[/tex]
Therefore, the total compensation package is
[tex]T=t_1+t_2+t_3=42000+2160+420=\$44,580[/tex]
So, option D.