Answer:
The work done on the wagon is 37 joules.
Explanation:
Given that,
The force applied by Charlie to the right, F = 37.2 N
The force applied by Sara to the left, F' = 22.4 N
We need to find the work done on the wagon after it has moved 2.50 meters to the right. The net force acting on the wagon is :
[tex]F_n=F-F'[/tex]
[tex]F_n=37.2-22.4[/tex]
[tex]F_n=14.8\ N[/tex]
Work done on the wagon is given by the product of net force and displacement. It is given by :
[tex]W=F_n\times d[/tex]
[tex]W=14.8\ N\times 2.5\ m[/tex]
W = 37 Joules
So, the work done on the wagon is 37 joules. Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
Rightwards force, F1 = 37.2 N
Leftwards force, F2 = 22.4 N
distance, d = 2.5 m
Net force, F = F1 - F2
F = 37.2 - 22.4
F = 14.8 N rightwards
Work done, W = force x distance
W = 14.8 x 2.5
W = 37 J