Answer:
the output power of the hearing aid in two significant figures is 3.2 × 10⁻⁸ W
Explanation:
Output power of sound is given as;
P = I*A
where;
I is the sound intensity = 90dB = 1 × 10⁻³ W/m²
A is the area through which the transmits;
[tex]A = \frac{\pi D^2}{4}[/tex] since the canal is circular in shape.
Given;
D as diameter = 6.4mm = 0.0064 m
[tex]A = \frac{\pi*0.0064^2 }{4} =3.217X10^{-5} m^2[/tex]
Output power of the hearing aid = (1 × 10⁻³ W/m²)*(3.217 × 10⁻⁵ m²)
= 3.2 × 10⁻⁸ W
Therefore, the output power of the hearing aid in two significant figures is 3.2 × 10⁻⁸ W.