contestada

An archer puts a 0.30-kg arrow to the bowstring. An average force of 201 N is exerted to draw the string back 1.3 m. Assuming that all the energy goes into the arrow, with what speed does the arrow leave the bow?

Respuesta :

Answer:

41.74 m/s

Explanation:

The energy used to draw the bowstring = the kinetic energy of the arrow.

Fd = 1/2mv²................................ Equation 1

Where F = force, d = distance move string, m = mass of the arrow, v = speed of the arrow.

make v the subject of the equation

v = √(2Fd/m)...................... Equation 2

Given: F = 201 N, m = 0.3 kg, d = 1.3 m.

Substitute into equation 2

v = √(2×201×1.3/0.3)

v = √(1742)

v = 41.74 m/s.

Hence the arrow leave the bow with a speed of 41.74 m/s

Explanation:

Below is an attachment containing the solution.

Ver imagen nwandukelechi
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico