Answer:
One mole of Be(OH)₂ consist of one mole of beryllium atom.
Two mole of oxygen atom.
Two mole of hydrogen atom.
Explanation:
Given data:
Number of moles of Be(OH)₂ = 1 mol
Number of moles of Be = ?
Number of moles of O = ?
Number of moles of H = ?
Solution:
One mole of Be(OH)₂ consist of one mole of beryllium atom.
Two mole of oxygen atom.
Two mole of hydrogen atom.
We can also determine the number of atoms from given data.
The one mole of any substance contain 6.022 × 10²³ number of atoms, thus
one mole of Be = 6.022 × 10²³ atoms
2 mole of H = 2×6.022 × 10²³ atoms
2 mole of H = 12.044 × 10²³ atoms
2 mole of O = 2×6.022 × 10²³ atoms
2 mole of O =12.044 × 10²³ atoms