Answer:
The required power is 471.5W
Explanation:
Let d be the horizontal distance traveled on trade mil
Vertical distance traveled=0.05d
Time takes to travel distance d=d/5 hr
The energy for vertical motion is given as:
[tex]E=mgh\\E=70kg(9.81m/s^{2} )0.05d\\E=34.3d[/tex]
And the Power is given as:
[tex]Power=Energy/time\\Power=\frac{34.3d}{\frac{d}{5} }\\ Power=171.5W[/tex]
So the total power is:
[tex]Power_{total} =300W+171.5W\\Power_{total} =471.5W[/tex]
The required power is 471.5W