Answer:
0.136 mol
Step-by-step explanation:
The molar mass of tungsten is:
[tex]M=183.84 g/mol[/tex]
which means that 1 mole of tungsten has a mass of 183.84 grams.
In this problem, the mass of the sample of tungsten here is
[tex]m=25.0 g[/tex]
Therefore, we can find the number of corresponding moles of tungsten by using the equation:
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex]
And substituting the values that we have, we find:
[tex]n=\frac{25.0}{183.84}=0.136 mol[/tex]
So, we have 0.136 moles of tungsten.