Respuesta :
PART A:
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
PART B:
The calculation for fall in GDP is as follows:
[tex]\text { Change in } G D P=\frac{-M P C}{1-M P C}[/tex]
Multiply with change in government expenditure,
[tex]\Rightarrow\frac{1}{1-0.85} \rightarrow \text { multiply with }(-8)=-53.33 \text { billion }[/tex]
Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:
[tex]\text { Change in taxes }=\frac{-M P C}{1-M P C}[/tex]
Multiply with change in tax,
[tex]\Rightarrow \frac{-0.85}{1-0.85} \rightarrow \text { multiply with }(-8)=45.33 \text { million }[/tex]
Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
a. The spending of the government is going to fall by 53.3b dollars following the decrease.
b. There would be a raise in the Gdp By 45.3 Million following the fall in taxes.
The summary of the question
Using the multiplier formula
1/1-mpc
mpc = 0.85
1/1-0.85
= 6.67
Government expenses fell by 8 dollars = -8
-8 * 6.67
= -53.3 billion
We conclude that the fall in government spending by 8 dollars led to a fall in GDP by -53.3 billion dollars.
b. The tax multiplier
-mpc/1-mpc
= -0.85/1-0.85
= -5.67 * - 8
= 45. 3 million
So there is a GDP raise of 45.3 million due to the fall in taxes.
Read more on multiplier here:https://brainly.com/question/490794