Answer:
The increase in Arthur's operating profits would be $1120.
Step-by-step explanation:
Given:
The Arthur Company manufactures kitchen utensils. The company is currently producing well below its full capacity. The Benton Company has approached Arthur with an offer to buy 16,000 utensils at $0.70 each. Arthur sells its utensils wholesale for $0.80 each; the average cost per unit is $0.78, of which $0.15 is fixed costs.
If Arthur were to accept Benton's offer.
Now, to find the increase in Arthur's operating profits.
The average cost per unit = $0.78.
The fixed costs = $0.15.
So, to get the variable cost we subtract the fixed cost from the average cost per unit:
[tex]0.78-0.15=0.63.[/tex]
Thus, the variable cost is $0.63.
As, the Benton Company has approached Arthur with an offer to buy 16,000 utensils at $0.70 each.
So, to get the profit per unit we subtract $0.70 from the variable cost:
[tex]0.70-0.63=\$0.07.[/tex]
Profit per unit = $0.07.
Number of utensils = 16,000.
Now, to get the total profit we put formula:
Total profit = Number of utensils × Profit per unit.
[tex]Total\ profit=16,000\times 0.07\\\\ Total\ profit=\$1120.[/tex]
Therefore, the increase in Arthur's operating profits would be $1120.