Respuesta :
Answer:
1.88 meters
Explanation:
Potential energy = Mgh
Where m = mass
g = acceleration due to gravity
h = height
Given PE = 1170J
M = 63.4kg
g = 9.8m/s^2
h = ?
Therefore
1170 = 63.4 x 9.8 x h
1170 = 621.32 x h
Divide both sides by 621.32
1170/621.32 = 621.32 x
h /621.32
1.88 = h
h = 1.88 meters