Respuesta :
Answer:
Explanation:
Extra heat can be determine by the work needed in the piston cylinder system.
[tex]Q_{extra}[/tex] = PΔV
= mRΔT
= [tex]Mn\frac{R*}{M}[/tex]ΔT
= nR*ΔT
∵ R is the gas constant its value is 8.31447 J/mol.K
= 3×8.31447×10
=249.43 KJ
So the extra heat that must be supplied to the gas is 249.43 KJ.
The extra heat that must be supplied to the gas is 249.43 KJ.
Given information:
A frictionless piston-cylinder device and a rigid tank contain 3 kmol of an ideal gas at the same temperature, pressure and volume. now heat is transferred, and the temperature of both systems is raised by 10°c.
Calculation of extra heat:
= 3×8.31447×10
=249.43 KJ
Learn more about gas here: https://brainly.com/question/20893131