Respuesta :
Answer:
The answer to the question is
At the instant she loses contact with the snowball, the angle (alpha) a radial line from the center of the snowball to the skier make with the vertical is 48.2 °
Explanation:
At the point where the skier loses contact with the snpwball we have the centripetal force given by
m·g·cos θ - N = [tex]m\frac{v^2}{R}[/tex]
Where N = 0 at the point the skier leaves the snowball
That is
m·g·cos θ = [tex]m\frac{v^2}{R}[/tex]
The height from which the skier drops from the snowball is given by
h = r - r·cosθ
Therefore the potential energy of the skier just before leaveing the snowball is
m·g·h = m·g·r·(1-cosθ)
From conservation of energy, the total energy of the skier is constant which means that is the potential energy is transformed to kinetic energy of the form
PE = KE That is
[tex]\frac{1}{2} mv^2[/tex] = m·g·r·(1-cosθ) or
[tex]m\frac{v^2}{R}[/tex] = 2·m·g·(1-cosθ) Howerver since m·g·cos θ = [tex]m\frac{v^2}{R}[/tex] then we have
m·g·cos θ = 2·m·g·(1-cosθ) which gives
cosθ = 2·(1-cosθ) or 3·cosθ = 2
or cosθ = [tex]\frac{2}{3}[/tex] and θ = [tex]cos^{-1}\frac{2}{3}[/tex] = 48.1896851 °
≈48.2 °
The angle that a radial line from the centre of the snowball to the skier makes with the vertical is [tex]48.18^\circ[/tex].
Newton's Laws of Motion
This problem can be analysed by drawing a free body diagram.
From Newton's second law of motion, we have;
[tex]\sum F = ma[/tex]
i.e.; [tex]mg\,cos \theta - N = \frac{mv^2}{R}[/tex]
The normal force is a contact force. So as the skier loses contact, [tex]N=0[/tex].
So, the equation becomes;
[tex]mg\,cos \theta = \frac{mv^2}{R}[/tex]
[tex]\implies v^2 = gR \,cos\,\theta[/tex]
Applying the law of conservation of energy, we get;
[tex](KE)_i + (PE)_i=(KE)_f + (PE)_f[/tex]
But initially, [tex]\theta = 0^\circ[/tex]
[tex]\implies v_i = 0[/tex]
[tex]\therefore (KE)_i = 0[/tex]
So, the equation becomes;
[tex]0 + mgR = \frac{1}{2}mv^2 + mg\,cos\,\theta \,R[/tex]
But [tex]v^2 = gR \,cos\,\theta[/tex]
[tex]\therefore gR = \frac{1}{2}(gR\,cos\, \theta) + g\,cos\,\theta \,R[/tex]
[tex]\implies cos\, \theta=\frac{2}{3}[/tex]
[tex]\therefore \theta = 48.18^ \circ[/tex]
Learn more about Newton's laws of motion and freebody diagram here:
https://brainly.com/question/14626208
