adrixktx
contestada

How many atoms are in a sample of carbon weighing 16 grams? Round your answer to two decimal places.
Group of answer choices

9.63 x 10^24 atoms

1.33 atoms

2.20 x 10^22 atoms

8.01 x 10^23 atoms

Respuesta :

Answer:

d) 8.01 E23 atoms

Explanation:

  • mol ≡ 6.022 E23 atoms

∴ mass C = 16 g

∴ molar mass C = 12.0107 g/mol

⇒ mol C = (16 g)*(mol/12.0107 g) = 1.332 mol

⇒ atoms C = (1.332 mol)*(6.022 E23 atoms/mol)

⇒ atoms C = 8.02 E23 atoms

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico