What is the mass of an object if it accelerates at a rate of 2.5 m/s2 when a net force 50 N?
a. 20 kg
c. 10 kg
b. 2 kg
d. 75 kg
het =ma
TT
11
All
ina na malato clom
tonfite acelerationis

Respuesta :

Answer:20kg

Explanation:

Force=50N acceleration=2.5m/s2

Mass=?

Mass=force/acceleration

Mass=50/2.5

Mass=20kg

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico