Respuesta :

Answer:

Force, F = 10.51 N

Explanation:

Given that,

The angular speed of the merry-go-round, [tex]\omega=2.8\ rpm=0.29\ rad/s[/tex]

Distance from the center, r = 6.1 m

We need to find the net force acting on the girl if she is moving in merry-go-round. The force acting on her is called the centripetal force. It is given by :

Let the mass of the girl is, m = 20.5 kg

The force is given by :

[tex]F=m\omega^2r[/tex]

[tex]F=20.5\times 0.29^2\times 6.1[/tex]

F = 10.51 N

So, the force acting on the girl is 10.51 N. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico