Respuesta :
Answer:
You are at the top of the Empire State Building on the 102nd floor, which is located 373 m above the ground when your favorite superhero flies over the building parallel to the ground at 70.0% the speed of light.
You have never seen your favorite superhero in real life. Out of curiosity you calculate her height to be 1.57 mm . If the superhero landed next to you, how tall would she be when standing?
Step-by-step explanation:
so this problem is from Einstein's special theory of relativity about length contraction.
the formula is given by:
[tex]L'=L\sqrt{1-\beta^2 }[/tex]
where [tex]\beta =v/c[/tex]
c is speed of light [tex]c=3*10^8 m/s[/tex] and v is velocity of object.
L is called proper length. L' is length that the observer measure in moving frame.
here velocity of object is 70% speed of light. i.e  [tex]v=209 854 721 m / s[/tex]
so [tex]L=1.57 m[/tex]
putting all values
[tex]L'= 1.57m \sqrt{1-(\frac{209854721}{3*10^8})^2 } \\\\L'=1.12m[/tex]