livy1996
livy1996 livy1996
  • 28-02-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 2 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-02-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

$0.71*2=$1.42

herp derp

Answer Link

Otras preguntas

The mixed economy of Australia is becoming more of a market economy as fewer economic decisions are made by A. the military. B. the government. C. workers
Who was Mary Elizabeth Lease? a) a doctor and Populist party activist b) a lawyer and Farmers' Alliance activist c) a doctor who spoke about the important and r
America Industrial Revolution began to take root in? A)new england B)the west C)the middle atlanic D)the south
Which statement describes the views of some who opposed Al Smith in 1928? A. The president must support the goals of organized labor. B. Immigrants should not
240 fl oz equal how many cups
What is the significance of Hernandez v. Texas ?
What did all the Farmers of the constitution agree to before the convention? HELP PLEASE!
how did venice make their money
brian cut an extra large round pizza into 12 pieces. Seven of the pieces were eaten. What angle measure of pizza is left?
What is 23 remainder 1 as a fraction