yaya0224 yaya0224 28-02-2020 Mathematics contestada A vendor sells hot dogs and bags of potato chips. A customer buys 3 hot dogs and 4 bags of potato chips for $6.00. Another customer buys 5 hot dogs and 5 bags of potato chips for $8.75. Find the cost of each item.