Answer:
The selling price should be $66K.
Explanation:
Capital Budgeting defines the future value as present value times the interest rate over the years FV=(1+i)^n, the following table shows both future values for Neighbor’s house and mine to calculate the differences.
Future value (FV) = Present value (PV) + (1 + Interest rate)n, where n is raised to the power of the number of years.
FV = PV +p (1+r) -30
PV = 60000
= $60000 (1+0.075) - 30
= $60000 (0.11422)
= $6859.26 + $60000
= $66853.26 .
Given this estimate, my selling price will now be $66K, making a profit of $5K, this way the future seller can either choose to buy my home or any other in the neighborhood since the future value will be the same even though the interest rate is 0.5% higher.