Answer:
a. 20.01 km
b. 55.584 m/s
Explanation:
Assume there's no air resistance there. We can use the following equation of motion to calculate the distance traveled over t = 12 minutes (12 * 60 = 720 seconds):
[tex]s = gt^2/2 = 0.0772 * 720^2/2 = 20010 m = 20.01 km[/tex]
And the speed with it hits the bottom
[tex]v = at = 0.0772*720 = 55.584 m/s[/tex]