Answer:
The answer to the given problem is given below.
Explanation:
a.
Utilization = Actual Output/Design Capacity = [tex]\frac{4}{11}[/tex] = 36.4%
Efficiency = Actual Output/Design Capacity = [tex]\frac{4}{9}[/tex] = 44.4%
b.
Utilization = Actual Output/Design Capacity = [tex]\frac{3}{7}[/tex] = 42.9%
Efficiency = Actual Output/Design Capacity = [tex]\frac{3}{6}[/tex] = 50%
c.
This is not necessarily true. If the design capacity is relatively high, the utilization could be low even though the efficiency was high.