Answer:
a) E = 2.30×10^6N/C
Direction =+E . It will point radically outward
b)E = -3.3×10^5NC^-1
Direction =- E,it will point radically inwards
Explanation:
Magnitude E at 4.7cm= 0.047m
E= wavelength 1/2×3.142×rEo
E= (6.0×10^-6)/2×3.142×0.047×(8.85×10^-12)
E= (6.0×10^-6)/(2.6×10^-12)
E= 2.30×10^6N/C
Direction= +E shows it will point radically outward.
b) Magnitude E at 8.1cm=0.081
E= (wavelength 1+ wavelength 2) / 2×3.142rEo
E= [(6.0×10^-6)-(7.5×10^-6)]/(2×3.142×0.081×(8.84×10^-12)
E= -(1.5×10^-6)/(4.5×10^-11)
E= -3.3×10^5N/C
Direction =I-A it will point inwards