Variable costs as a percentage of sales for Lemon Inc. are 80%, current sales are $600,000, and fixed costs are $130,000. How much will operating income change if sales increase by $40,000?a. $8,000 decreaseb. $30,000 increasec. $8,000 increased. $30,000 decrease

Respuesta :

Answer:

$8000 (increased)      

Explanation:

Given:

Current sales = $600,000

Variable cost = 80% of Sales = $600,000 x 80% = $480,000

Fixed cost = $130,000

Computation of current Operating Income :

= Current sales - Variable cost - Fixed cost

= $600,000 - $480,000 - $130,000

Net Income = -$10,000

Computation of Operating Income(After new sales) :

= New sales - New Variable cost - Fixed cost

= ($600,000 + $40,000) - 80% of ($600,000 + $40,000) - $130,000

= $640,000 - $512,000 - $130,000

Net income after new sales = - $2,000

Change in income = Net income after new sales - Net Income before new sales

= -$2,000 - (-$10,000)

= $8000 (increase)      

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico