Two rocks weighing 5 Newtons and 10 Newtons are dropped simultaneously from the same height onto a Coyote. After three seconds of free fall (neglecting air resistance), compared to the 5 N rock, the 10 N rock has greater

Respuesta :

Potential energy lost by 10 N rock will be greater

Explanation:

Two rocks of 5N and 10N falls from the same height . Thus they will loose the potential energy.

The potential energy lost = mass x acceleration due to gravity x height

The potential energy lost by first 5 N rock = 5 h

Because weight of rock m g = 5 N

Similarly , the potential energy lost by 10 N Rock = 10 h

here weight of rock m g = 10 N

Thus comparing these two , the potential energy lost by 10 N rock is greater than that of 5 N rock .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico