[tex]or[/tex]The general equation that represents height of the t-shirt as a function of time:
[tex]64/4=16 \\f(t)= -16t^{2} +64t+5[/tex]
The maximum height of the t-shirt:
[tex]t=\frac{-64}{2(-16)} =2\\f(2.25)=-16(2)^{2} +64(2)+5\\= 69 feet[/tex]
How long will it take the t-shirt to reach its maximum height:
2 seconds
How long does it take for the t-shirt to reach the crowd:
[tex]49=-16t^{2} +69t+5\\o=-16t^{2}+69t-30\\\\\frac{-64+\sqrt[]{-64^{2-4(-16)(-30)}} }{2(-16)} = .54[/tex][tex]seconds[/tex] or [tex]3.04[/tex] [tex]seconds[/tex]
The range of this graph in inequality and interval notation:
[tex]heights(y)\\5\leq y\leq 69 [5,86][/tex]