Answer:
Option D) Both use the same point estimate of the population mean
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = $2.98
Standard error = $0.10
Sample size, n = 25
Confidence interval:
[tex]\bar{x} \pm t_{critical}(\text{Standard Error})[/tex]
90% and 95% confidence intervals
Thus, the correct answer is:
Option D) Both use the same point estimate of the population mean