Answer:
19.56 kg/s
Explanation:
In the given problem, we have:
The temperature [tex](T_{1})[/tex] and pressure into the system are 300 K and 1 bar respectively. The outlet temperature [tex](T_{2})[/tex] and pressure [tex](p_{2})[/tex] are 500 K and 5 bar respectively. The heat transfer rate [tex](Q_{cv})[/tex] is 30 kW and the power input [tex](W_{cv})[/tex] is 4000 kW.
If we consider the energy balance equation and neglect both kinetic energy and potential energy, we have:
[tex]0 =Q_{cv} - W_{cv} + m(h_{1}-h_{2})[/tex]
Thus, the mass flow rate (m) is:
[tex]m = \frac{Q_{cv}-W_{cv}}{h_{2}-h_{1}}}[/tex]
If we use the thermodynamic table for air: [tex]h_{2} = 503.02 kJ/kg[/tex],[tex]h_{1} = 300.10 kJ/kg[/tex], [tex]Q_{cv} = - 30kW[/tex], and [tex]W_{cv} = -4000 kW[/tex]. Therefore:
m = [-30-(-4000)]/[503.02-300.10] = 3970/202.92 = 19.56 kg/s