Water can be formed from the synthesis reaction of hydrogen with oxygen
PLEASE HELP

Answer:
1.4 mols
4th answer
Explanation:
22. 5 g of O2 in moles = (22.5/32) mols = 0.703 mol
The stoichiometry between O2 and H2O =1: 2
Therefore H2O produced = 2 * 0.703 mols=1.406 mols