Answer:
Explanation:
Growth rate = 20%
DIV 0= $1 per share
a)
D1 =D0(1+g) = 1*(1+0.20 ) =$1.2
D2= 1.2*(1+0.2) =$1.44
D3 = 1.44(1+0.2) =$1.728
D4 = 1.728(1+0.2)=$2.0736
b)
Sustainable growth rate = 5%
Discount rate = 10%
D5 =D4*(1+g) = 2.0736*(1+0.05) = $2.17728
price in 4 year =D5/(r-g) = 2.17728 /(0.10-0.05) = 2.17728 /0.05 = $ 43.5456
c)
price today = P0 = [PVF10%,1*D1]+[PVF10%,2*D2] +......[PVF10%,4*TV]
= [0.90909*1.2]+[0.82645*1.44]+[0.75131*1.728]+[0.68301*2.0736]+[0.68301*43.5456]
= 1.0909+ 1.1901+ 1.2983+ 1.4163+ 29.7421
= $34.74 per share
D)dividend yield =D1/P0
= 1.2/34.74
= 0.0345 = 3.45%
e)
next year price = [0.90909*1.44]+[0.82645*1.728]+[0.75131*2.0736]+[0.75131*34.74]
= 1.3091+ 1.4281+ 1.5579+ 26.1005
= $ 30.40 per share
f)
expected rate of return =[ p1-p0+D1]/P
= [30.40-34.74+1.2]/34.74
= -3.14/ 34.74 = -0.0904 = -9.04%