contestada

Compute the Cost of Goods Sold for 2016 using the following information:Direct Materials, Jan. 1, 2016 $40,000Work-in-Process, Dec. 31, 2016 69,000Direct Labor 48,500Finished Goods, Dec. 31, 2016 105,000Finished Goods, Jan. 1, 2016 128,000Manufacturing Overhead 72,500Direct Materials, Dec. 31, 2016 43,000Work-in Process, Jan. 1, 2016 87,000Purchases of Direct Material 75,000A) $211,000B) $234,000C) $198,000D) $244,000

Respuesta :

Answer:

Cost of Goods Sold = $234,000

Option B is correct ($234,000)

Explanation:

First we will calculate total direct material used in production:

Total Direct material=Starting Direct Material+ Purchases of Direct Material+ Ending Direct material

Total Direct material=$40,000+$75,000-$43,000

Total Direct material=$72,000

Calculating Cost of goods Manufactured:

Cost of goods Manufactured=Total Direct material+Direct labor+ Manufacturing Overhead+Beginning WIP inventory-Ending WIP inventory

Cost of goods Manufactured=$72,000+$48,500+$72,500+$87,000-$69,000

Cost of goods Manufactured=$211,000

Cost of Goods Sold = Cost of goods Manufactured+ Starting Finished Goods-Ending Finished Goods

Cost of Goods Sold = $211,000+$128,000-$105,000

Cost of Goods Sold = $234,000

Option B is correct ($234,000)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico