Respuesta :
Answer:44.04mL
Explanation:Parameters given
V1 = 30.0mL
P1 = 36.7psi
P2 = 25.0psi
V2 = ??
From Boyle's gas law, which states that "the pressure of a given mass of an ideal gas is inversely proportional to its volume at a constant temperature"
This means that,
the pressure of a gas tends to increase as the volume of the container decreases, and also the pressure of a gas tends to decrease as the volume of the container increases.
Mathematically, Boyle's can be represented as shown below
P= k/V
Where P = Pressure, V = Volume and k is constant
Therefore,
PV = k
P1V1 = P2V2 =PnVn
Using the formula
P1V1 = P2V2
V2 = P1V1/P2
V2 = (36.7psi × 30.0mL) / 25.0psi
V2 = 1101.0/25.0
V2 = 44.04mL
Answer:
44.04 mL
Explanation:
From Boyle's law,
PV = P'V' ................................ Equation 1
Where P = initial pressure, V = initial volume, P' = Final pressure, V' = final volume.
make V' the subject of the equation
V' = PV/P'............................. Equation 2
Given: P = 36.7 psi, V == 30 mL = (30/1000) L = 0.03 L, P' = 25 psi.
Substitute into equation 2
V' = 36.7(0.03)/25
V' = 1.101/25
V' = 0.04404 L
V' = 44.04 mL.
Hence the new volume = 44.04 mL