Answer:
(a) 62.5 N
(b) 694.4 N/m
(c) 41.7 N
Step-by-step explanation:
Work done in stretching a spring is
[tex]W = \frac{1}{2}Fe=\frac{1}{2}ke^2[/tex] since [tex]F=ke[/tex]
F is the applied force, E is the elongation and k is the spring constant.
(a) Here, e = 16 cm = 0.16 m
[tex]W = \frac{1}{2}Fe[/tex]
[tex]F = \dfrac{2W}{e} = \dfrac{2\times5}{0.16}=62.5\text{ N}[/tex]
(b) Here, e = 12 cm = 0.12 m
[tex]W =\frac{1}{2}ke^2[/tex]
[tex]k=\dfrac{2W}{e^2}=\dfrac{2\times5}{0.12^2}=694.4\text{ N/m}[/tex]
(c) The restoring force is the same as the applied force.
[tex]F = \dfrac{2W}{e} = \dfrac{2\times5}{0.12}=41.7\text{ N}[/tex]