Respuesta :
Answer:
The percentage of visitors who are truthful clickers and answered yes is 15%.
Step-by-step explanation:
Denote the events as follows:
Y = a visitor clicked Yes.
N = a visitor clicked No.
R = a visitor is a random clicker.
T = a visitor is a truthful clicker.
Given:
[tex]P(Y) = 0.65\\P(N) = 0.35\\P(Y|R) = 0.50 = P (N|R)\\P (R) = 0.30\\P (T) = 1 - P (R) = 1- 0.30 =0.70[/tex]
The law of total probability states that:
[tex]P(A)=P(A|B)P(B)+P(A|C)P(C)[/tex]
The probability of Y can be computed using the law above as[tex]P(Y)=P(Y|R)P(R)+P(Y|T)P(T)\\[/tex]
Compute the value of P (Y|T) as follows:
[tex]P(Y)=P(Y\cap R)+P(Y\cap T)\\P(Y)=P(Y|R)P(R)+P(Y|T)P(T)\\0.65=(0.50\times0.30)+P(Y\cap T)\\P(Y\cap T)=0.65-0.15\\P(Y\cap T)=0.15[/tex]
Percentage = 0.15 × 100 = 15%.
Thus, the percentage of visitors who are truthful clickers and answered yes is 15%.